featured

Online Oyunlarda Ping Sorunu Çözümü

service service
TGOXİ

nline Oyunlarda Yüksek Ping Meseleyi Çözümü

Merhaba dostlar online oyunlarda yüksek ping akla ilk gelen problemlerin başında lag başka bir deyişle yüksek ping probleminin nedenlerini ve çözümlerini bu yazımızda ele alacağız.

Öncelikle kullanmış olduğunuz oyun sunucusu ve oynamış olduğunuz oyun çok ping degerleri farklı olacaktır. Misal verecek olursak CS:GO oynuyorsunuz ve pinginiz 200 seviyelerinde ama öbür bir online oyun olan Point Blank’de pinginiz 50 başka bir deyişle daha düşük.

Bu demek oluyor ki sizin CS:GO’da kullanmış olduğunuz sunucu ile ilgili bir sorun olabilir. Hangi oyunlarda ve hangi sunucularda, severlar da kaç ping aldığınızı takip edin ve dikkat edin. Şayet aralarda ciddi ping farkları varsa netlikle sunucu ile ilgili problemlerdir. Fakat şayet tüm oyunlarda ping yüksek ise bu sizden kaynaklı bir meseledir.

Hangi oyunlarda ve hangi sunucularda, severlar da kaç ping aldığınızı takip edin ve dikkat edin. Şayet aralarda ciddi ping farkları varsa netlikle sunucu ile ilgili problemlerdir. Fakat şayet tüm oyunlarda ping yüksek ise bu sizden kaynaklı bir meseledir.

Sizinle alakalı yüksek ping meselelerinin başında kullanmış olduğunuz internete Wi-Fi ile bağlanıyorsanız bunu kesin kablolu iletişime çevirmelisiniz. Lan başka bir deyişle kablolu iletişim ping meselelerini yüksek ping düşürme ihtimali yüksektir çünkü wifi gibi çekim düşmez dalgalanma olmaz ve internetle iletişim daha hızlı olacaktır.

Modeme kayıpsız biçimde bağlandığınız anda ping meseleyi devam ediyorsa bu modemden sonraki meselelere işaret ediyor. Başka Bir Deyişle sizin kullanmış olduğunuz servis sağlayıcı ile alakalı bir problem olabilir, birden fazla şahıs ağınızı kullanıyorsa bu neden olabilir ya da kullanmış olduğunuz alt yapı ile ilgili olabilir.

MODEM VE Wi-Fi

oyun oynadığınız zamanlarda modeminizin Wi-Fi özelliğini kapatmanızı öneriyorum pingsiz oyun için evdeki başka kullanıcıları modeme bağlanması ve yük yapmaması önemlidir.

Yukarıyada maddeleri halde problem devam ediyorsa bu sefer alt yapıyı analiziniz gerekiyor. Öncelikle ADSL mi, VDSL mi yoksa Fiber mi kullanıyorsunuz bunu öğrenmeniz gerekiyor. Şayet Wi-Fi üzerinden internet sağlayan bir alt yapıya sahipseniz ki bu firmalar gelip çatıya bir makine koyuyor ve siz bu makine üzerinden internet ulaşımı sağlıyorsunuz. Şayet böyle bir yapıya sahipseniz bu kablosuz haberleşme ping problemi sebep olabilir.

Sabit internet hattı olan ADSL internet irtibatlarında ping problemlerini görmeye devam ediyoruz. VDSL’in gelmesiyle bu asgariye indirilse de Fiber internet mevzusunda bu problem aşılmış gidişatta.

Bir öbür etmende alt yapı. Bunu nasıl anlarız misalin gündüz 200 ping aldığınız bir oyuna gece saat 02:00 etrafları girip 50 ping alıyorsanız netlikle yoğun bir etkileşime sahip bir altyapıyı kullanıyorsunuzdur. Şayet gecede 200 pingler de dolaşıyorsanız alt yapı değiştirmek lazım.

ADSL ya da VDSL kullanıyor ve oturmuş olduğunuz apartman, bina daha eski bir yapı ise bina içi alt yapıyı yenileyiniz. Bu operasyon gerçekten işe yarıyor. Peki bunu nasıl yaparım . Binanın dışında girişinde bir internet kolisi yer alıyor ve bu kolide bir sürü port yer alıyor. Bu kabloların yıpranması, hız düşüklüğü ve verimsizlik sağlığı için o kutudan başlayıp modeminize kadar olan mesafeyi ölçmeniz gerekiyor. Ölçtünüz ve 25 metre geldi 25 metrelik ket6 kablo alacaksınız.

Kat6 kablo

Kat6 kablo bir ethernet kablosudur ve içerisinde 8 tane küçük değişik kablolar yer alıyor ve biz bunlardan yalnızca 2 tanesini kullanacağız. Öteki 6 tanesi boşta kalıyor kablo burgulu olduğu için dış etmenlerden de etkilenmemiş oluyor. Bağlantıyı siz sağlayamazsınız bir elektrikçi size destekçi olacaktır.

CS: GO ve LoL gibi oyunlarda ping düşürme yöntemleri (Özet)

-İnternet hızınızı test edin,

-İnternetle bağlantı kuran tüm programları kapatın,

-İnterneti kullanan tek kişi olmaya özen gösterin,

-İnternet bağlantınızı Ethernet kablosu ile sağlayın,

-Modeminizi kapatıp tekrar açın,

-İnternet sağlayıcınızla görüşün,

-Yeni bir modem almayı deneyin,

Not: Steam’in “Oyun esnasında indirmelere izin ver” özelliğini kapatın:

Özellikle CS: GO gibi Steam üzerinden çalışan oyunları oynuyorsanız, Steam’in arka planda çalışmasına engel olamazsınız. Ancak Steam’in arka planda indirme yapmadığından emin olmanızda fayda var:

  • Steam’i açın.
  • Sol üstte bulunan “Steam” gitdin
  • Açılan listeden “Ayarlar” basın.
  •  sekmelerden “İndirmeler” yazana tıklayın.
  • “Oyun esnasında indirmelere izin ver” seçeneğinin tikini kaldırın.

Yukarıda ki adımları gerçekleştirdiğiniz de ping ve internet hızımızda büyük değişimler olacaktır. . Online Oyunlarda Yüksek Ping Sorunu için kullana bileceğiniz yöntemlerden bahsettik umarım yardımcı olabilmişizdir.

Bir önceki yazımız olan CS:GO Nokta Crosshair Nasıl Yapılır? Nokta Cross Yapma Kodu başlıklı makalemizde CS:GO Nokta Crosshair Nasıl Yapılır? Nokta Cross Yapma Kodu nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0
sevindim
Sevindim
0
_zd_
Üzdü
0
sinirliyim_bana_dokunma
Sinirliyim Bana Dokunma
0
wow_bu_ne_la
wow Bu ne la
0
kusmak_zreyim
Kusmak Üzreyim
Online Oyunlarda Ping Sorunu Çözümü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Content Protection by DMCA.com
Giriş Yap

TurkishGames.Net - Oyun İncelemeleri, Haberler, İpuçları ve Daha Fazlası-Community Of Players-Türk Oyuncu Topluluğu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!