featured

Tesla, Sürücülerin 2022’de Benzin Maliyetlerinde 2 Milyar Dolardan Fazla Tasarruf Ettiğini Söyledi

service service
TGOXİ

Tesla, Hisse Senedi Fiyatları Düşerken ve Anlatım Rakiplerin Lehine Arttıkça Kullanıcılar İçin Gaz Tasarruflarını Paylaşıyor

Elektrikli araç satışlarında 2022 yılının en büyük haberi dünyanın en büyük elektrikli araç pazarlarından biri olan Çin oldu. Çinli şirketler grubu BYD, orta ölçekli spor arazi aracı (SUV) BYD Song ile ülkenin en çok satan elektrikli otomobil şirketi olarak Tesla’nın Model Y’sini geride bıraktı. CleanTechnica’nın verilerine göre Tesla, Kasım 2022’de Çin’de en çok satan otomobiller sıralamasında altıncı sırada yer alıyordu. Ocak-Kasım 2022 arasında %30,7 paya sahip olan BYD, pazarın üçte birine yakınını temsil ederken, onu ikinci sırada SAIC ve üçüncü sırada Tesla izledi.

Çin’deki ilk üç elektrikli aracın tümü Model Y’den daha düşük bir fiyat noktasına sahip olduğundan, Tesla’nın Asyalı devdeki sorunlarının merkezinde daha yüksek bir fiyat noktası vardı. HongGuang Mini, dünyanın en ucuz elektrikli araçlarından biridir. 5.000 $’lık basit bir fiyat etiketi ve Çin’in en popüler elektrikli aracı BYD Song Plus yaklaşık 26.000 $’a satılıyor.

Tesla, dünya çapında uygun fiyatlı elektrikli araçlarla rekabet etmek için mücadele ederken, araba fiyatlarını düşürmeye başladı. Karar, şirketin yıllık %40’lık bir büyümeyle 1,2 milyon araca ulaşan 2022 teslimatlarının ardından Elon Musk’ın yıllık %50 büyüme hedefini kaçırdı. Aynı zamanda, Tesla’nın 2022’nin dördüncü çeyreği için yaptığı teslimatlar, şirketin analistlerin beklediği 431.117 aracın altında 405.278 araç sevk ettiğini gördü. Kayıp, küresel bir enflasyonist dalganın ve Federal Rezerv’in agresif mali sıkılaştırmasının yatırımcıların hisse senedi piyasalarına olan güvenini sarsmasının ardından 2022’de hisse fiyatı sancılı bir şekilde %65 değer kaybeden firma için bir başka şok oldu.

Musk, Tesla fiyatlarının “utanç verici derecede yüksek” olduğunu kabul ettikten sonra fiyat indirimlerinin yakında geleceği konusunda da uyarmıştı. En önemlisi, dördüncü çeyrek aynı zamanda Tesla’nın ürettiğinden daha az araç sevk ettiği ve şirketin lojistik ve nakliye sorunlarından muzdarip olduğu ender bir dönem oldu. ABD’deki fiyat indirimleri, firmaya Model Y’nin uzun menzilli bir vergi kredisi almaya hak kazanması gibi ek bir avantaj sağlayacak.

Bir önceki yazımız olan NVIDIA AIB İş Ortakları, AD103-301 GPU Silikonlu GeForce RTX 4080'i Sevkiyatına Başladı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0
sevindim
Sevindim
0
_zd_
Üzdü
0
sinirliyim_bana_dokunma
Sinirliyim Bana Dokunma
0
wow_bu_ne_la
wow Bu ne la
0
kusmak_zreyim
Kusmak Üzreyim
Tesla, Sürücülerin 2022’de Benzin Maliyetlerinde 2 Milyar Dolardan Fazla Tasarruf Ettiğini Söyledi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 18 Temmuz 2023, 15:37

    […] Hissedar Richard Tornetta, Musk’ın 2018 maaş anlaşmasını iptal etmek için 2019’da Tesla‘ya dava açmış ve paketin aşırı tazminat olduğunu iddia etmişti. Yöneticiler hisse […]

    Cevapla
Content Protection by DMCA.com
Giriş Yap

TurkishGames.Net - Oyun İncelemeleri, Haberler, İpuçları ve Daha Fazlası-Community Of Players-Türk Oyuncu Topluluğu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!