featured

Bu Yıl Oyun Endüstrisinde 9.000 Kişi İşini Kaybetti!

service service
TGOXİ

Bu yıl şu ana kadar oyun endüstrisinde yaklaşık 9.000 kişinin işten çıkarıldığı tahmin ediliyor. Tahmin, oyun geliştiricisi Farhan Noor’un, videogameslayoffs.com üzerinden 2023’ün başından bu yana sektörde yaşanan işten çıkarmaları takip etmesinden kaynaklanıyor.

10 Aralık itibarıyla, bu yıl en fazla işten çıkarma yapan beş şirket şunlar oldu: Unity (1.165), Unity (964), Kucaklayıcı Grup (1.000), ByteDance (830) ve Amazon (715). 2023’te işten çıkarma yapan diğer şirketler arasında Xbox Game Studios, Sony Interactive Entertainment, Telltale Games, Digital Bros, Digital Extremes, Frontier Developments, Vuruş Mesafesi, BioWare, Take-Two, Electronic Arts, Crystal Dynamics, Blizzard, Riot Games, Ubisoft, CD Projekt gibi önemli isimler yer alıyor.

Oyun Endüstrisinin Gidişatı Ne Olacak?

oyun

Free Radical Design’daki 80 geliştiricinin, Pazartesi günü TimeSplitters stüdyosunun kapanmasının ardından işlerini kaybettiği tahmin ediliyor. Bu durum, Embracer’ın devam eden yeniden yapılanmasının bir sonucu olarak stüdyonun en son kayıp yaşadığı anlamına geliyor.

Sektör danışmanı GamesIndustry.biz’e yakın zamanda şunları söyledi: “Maliyetlerden tasarruf etme ve daha ince organizasyonları yönetme konusunda artık çok daha yüksek bir aciliyet duygusu var. Oyun endüstrisi CEO’larının çekicini çekip en büyük maliyet bloğunu, yani personeli ele almaları yönünde baskı var. 2023’te de bunu gördük.

“Bütün bunlar, ‘Eğer bunu yapmazsak, rakiplerimiz bizi verimlilik açısından eleyecek’ anlayışıyla oluyor ve şu anda insanlar sağa sola kovuldu. Ayrıca CEO’ların, çalışanlarının yüzde 15 ila yüzde 20’sinin herhangi bir zamanda işten çıkarıldığını düşünmesi gibi bir olgu da var.”

İşe alım uzmanı Amiqus’un başkanı Liz Prince de GamesIndustry.biz’e şunları söyledi: “Her sektör genişleme ve daralma döngülerinden geçiyor ve gördüğümüz şey, Kovid sonrası bir yeniden düzenleme gibi görünüyor.

“Bildiğimiz gibi, pandemi sırasında oyunlarda büyük bir artış oldu ve bu ani patlama, stüdyoların hızla büyümesine, satın almalara ve belki de belirli alanlara aşırı yatırım yapılmasına yol açtı. Artık bazı stüdyoların yeniden ayarlanması gerekiyor. Ancak bazı stüdyolar zorluklarla karşı karşıya kalırken, diğer birçok stüdyonun da genişlediğini belirtmekte fayda var.”

Bir önceki yazımız olan Tekken 8 Demosu Gelecek Hafta Xbox ve PC'de PS5'e Geliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0
sevindim
Sevindim
0
_zd_
Üzdü
0
sinirliyim_bana_dokunma
Sinirliyim Bana Dokunma
0
wow_bu_ne_la
wow Bu ne la
0
kusmak_zreyim
Kusmak Üzreyim
Bu Yıl Oyun Endüstrisinde 9.000 Kişi İşini Kaybetti!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Content Protection by DMCA.com
Giriş Yap

TurkishGames.Net - Oyun İncelemeleri, Haberler, İpuçları ve Daha Fazlası-Community Of Players-Türk Oyuncu Topluluğu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!